המחלקה לאמנות


 

המחלקה לאמנותע”ש בלאנש ורומי שפירו

ראש המחלקה: יוסף קריספל

סגל הוראה: סגל הוראה של בצלאל

תוכנית לימודים

אמנות מאז ומתמיד היתה דבר קשה להגדרה, השמת השאלה של האמנות על ההווה עשויה להפוך את השאלה לויכוח. מהו הדבר ההופך סרטון, פסל, מופע או ציור למעשה אמנות ?  איך מלמדים דבר חמקמק, נזיל, שביר וגם חידתי וקסום כל-כך ?  כישרון אי-אפשר ללמד, אך אפשר לחדד אינטואיציות, לעורר סקרנות, ספקנות וביקורת, לתת כלים למחשבה ולחזק ביטחון עצמי, בעזרתם יתפתח הסטודנט כאמן. התהוותו של אמן יוצר היא תהליך מורכב שאת מקורותיו אין לפענח ואת תוצאותיו אין לצפות. אמנות מרחיבה ופורצת גבולות כל הזמן ואינה קופאת על שמריה. היא מאמצת מדיומים חדשים, מולידה חיבורים וצירופים ללא סוף, זונחת כלים מסורתיים לפרקים ומחייה אותם בתזמונים לא צפויים.
המחלקה לאמנות בבצלאל מקנה ידע אישי ייחודי ומעניקה תנאים אופטימליים להתקדמות אישית, באמצעות בסיס טכני, היסטורי ועיוני, ומפגש עם אמנים פעילים רבים, מבכירי האמנים בישראל וכן עם מרצים אורחים מחו”ל. המפגש עם נקודות המבט הרבות מאפשר לכל סטודנט לפתח נקודת מבט עצמאית וביקורתית משלו ולשכלל את דרכי ההבעה והניסוח המדויקים ביותר עבורו. המחלקה שמה דגש על יצירה ועל אופי הצגתה לקהל ועל המשמעויות הפוליטיות הכרוכות במעשה האמנות ובהצגתה.
מרחב המחיה הטבעי של האמן הוא בשדה המשחק החופשי של הכוחות היוצרים והמפרשים המכונים “תרבות”. תהליך הלימודים במחלקה לאמנות מוביל את הסטודנט, הנמדד בכלים אקדמיים, לקראת מעמד של אמן עצמאי, הבוחן עצמו במציאות התרבותית החוץ-אקדמית.
המחלקה לאמנות מציעה תכנית לתואר ראשון בת 4 שנים המקנה תואר בוגר באמנות (B.F.A). התכנית לתואר שני (M.F.A) מאפשרת התמקדות בעבודה אישית במסגרת קהילת יוצרים וחוקרים המנהלים שיח ביקורתי ועיוני מתמשך.

הלימודים לתואר בוגר באמנות מתנהלים במשך 4 שנים. הכיתה של השנה הראשונה מחולקת לשתי קבוצות קבועות והלימודים מושתתים על קורסי חובה. תלמידי שנה ב’ מרכיבים לעצמם מערכת אישית שחלקה קורס סטודיו מרכזי שנתי וחלקה קורסי בחירה. תלמידי שנים ג’ ו-ד’ חופשיים במידה רבה לקבוע את אופי לימודיהם ותוכנם על-פי נטייתם האישית, במסגרת תכנית המינימום לקרדיט ובאמצעות כלל קורסי הבחירה במחלקה ובאקדמיה.

 

לפרוט השנים ולתכנית הלימודים קרא עוד…